Czy budowa ogrodzenia wymaga pozwolenia na budowę?
Przed rozpoczęciem budowy ogrodzenia należy zastanowić się, jaka ma być jego wysokość oraz sprawdzić, czy sąsiedztwo nieruchomości wymaga szczególnego potraktowania. Zgodnie z aktualnie obowiązującym prawem budowa ogrodzenia nie wymaga uzyskania pozwolenia na budowę. Tym nie mniej, w odniesieniu do budowy i przebudowy niektórych ogrodzeń istnieje obowiązek dokonania odpowiedniego zgłoszenia. Dotyczy to budowy ogrodzeń od strony dróg, ulic, placów, torów kolejowych i innych miejsc publicznych oraz ogrodzeń o wysokości powyżej 2,20 m. W takim przypadku zgłoszenie należy dokonać przed terminem zamierzonego rozpoczęcia budowy ogrodzenia.
Zgłoszenie składa się w organie administracji architektoniczno-budowlanej funkcjonującym przy staroście lub przy prezydencie miasta. W zgłoszeniu określa się rodzaj ogrodzenia, zakres prac, sposób wykonywania robót budowlanych, termin rozpoczęcia robót. Załącznikiem do zgłoszenia są: oświadczenie o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością oraz szkic ogrodzenia i mapę z naniesionym jego przebiegiem.
Jeśli w ciągu 30 dni od daty doręczenia zgłoszenia urząd nie wniesie sprzeciwu w drodze decyzji, można przystąpić do budowy ogrodzenia. W przypadku wniesienia sprzeciwu przez organ administracji, inwestorowi przysługuje prawo odwołania od tej decyzji w terminie 14 dni od daty doręczenia. Zgłoszenie ważne jest dwa lata i jeśli w tym czasie go nie postawimy, procedurę trzeba będzie rozpocząć od początku.
Budowa ogrodzenia bez pozwolenia stanowi samowolę budowlaną i zgodnie z przepisami Prawa Budowlanego organ nadzoru budowlanego może nakazać jego rozbiórkę. Prowizoryczne ogrodzenie będące zabezpieczeniem placu budowy na czas wykonania robót budowlanych nie wymaga zgłoszenia.
bardzo dobrze skraca to drogę do szybszej realizacji zamówień i zwiększa obroty