Ogrodzenie na pochyłym terenie
Jak zbudować ogrodzenie na terenie ze spadkiem? Pierwsze kroki wyglądają dokładnie tak samo, jak w przypadku terenu bez wzniesień. Rozpoczynamy od wytyczenia przebiegu ogrodzenia, umiejscowienia furtki wejściowej, bramy wjazdowej, miejsca na kosze śmietnikowe, odległości między słupkami ogrodzenia. Następnie wykonujemy fundament i samo ogrodzenie. Tu zasadniczo stosuje się 2 metody:
Ogrodzenie opada łagodną linią równolegle do pochyłości terenu. W tym przypadku słupki budujemy pionowo w zaplanowanych wcześniej odległościach, a przęsła ogrodzenia dopasowywane są indywidualnie do kąta pochylenia terenu. To rozwiązanie sprawdzi się jedynie w przypadku lekkich ogrodzeń z paneli bądź siatki. Jeżeli pochylenie terenu nie jest większe, niż ok. 24%, to gotowe przęsła znajdziemy w marketach budowlanych.
Podmurówka oraz słupki ogrodzenia budowane są schodkowo. Taki sposób jest bardziej pracochłonny, ale daje większą możliwość dopasowania ogrodzenia (tj. wielkości słupków, wysokości podmurówki, długości przestrzeni na przęsła) do wymagań stawianych przez teren, a także do naszych potrzeb i gustów. Ten sposób budowania sprawdzi się zarówno w przypadku ogrodzeń betonowych (łupanych czy modułowych), jak i tych z wykorzystaniem gotowych podmurówek prefabrykowanych.
Potrzebujesz porady, jak zbudować swoje ogrodzenie? Napisz do nas: sprzedaz@joniec.pl lub zadzwoń: 18 332 53 90.
Świetne zdjęcia ! 🙂
Bardzo ciekawy wpis. Jak się okazuje pochyły teren nie jest przeszkodą do zbudowania idealnego, pięknego ogrodzenia. Rewelacyjne zdjęcia, bardzo podobają mi się przedstawione prace. Pozdrawiam!