Jaki wpływ na beton ma duża zmiana temperatury w krótkim czasie?
Zimni ogrodnicy, zimna Zośka to zjawisko klimatyczne charakterystyczne dla środkowej Europy, kiedy w połowie maja często następuje gwałtowne ochłodzenie. W Polsce, po okresie trwania wysokich temperatur następuje napływ zimnego polarnego powietrza, z temperaturami sięgającymi poniżej 0ºC. Według przysłów i obserwacji ludowych ten okres to ostatnie dni wiosennych przymrozków. Przykład? 11.05.2020 – w dzień temperatura w Warszawie to ok. 25ºC; w nocy z 11/12.05.2020 następują opady śniegu i temperatura sięga ok. 0ºC. W innych miejscach Polski temperatura spadła poniżej 0ºC.
Taka sytuacja pogodowa ma ogromny wpływ na budowę ogrodzenia. Z punktu widzenia trwałości betonu najbardziej niekorzystne warunki to wielokrotne przechodzenie betonu przez 0ºC. Jak wiadomo, woda zmieniając swój stan skupienia z płynnego w stały, zwiększa swoją objętość o około 8%. W betonie pozostaje niewielka ilość „wody”, czy raczej roztworu wodnego, który przy każdym przejściu przez 0ºC zwiększa objętość i może doprowadzić do destrukcji betonu.
GŁÓWNE ZAGROŻENIA DOTYCZĄCE TRWAŁOŚCI BETONU:
1/ Zamarznięcie młodego betonu, zniszczenie powstającej struktury,
2/ Możliwość wystąpienia spękań betonu i odkształceń termicznych,
3/ Wydłużony w czasie przyrost wytrzymałości betonu.
Dlatego też niezmiernie ważna jest odpowiednia pielęgnacja ogrodzenia, aby zapobiec pękaniu i destrukcji rdzenia betonowego wewnątrz bloczków ogrodzeniowych.
JAK PIELĘGNOWAĆ OGRODZENIE?
Prowadzenie robót betonowych w warunkach dużych zmian temperatury jest możliwe jedynie w przypadku podjęcia odpowiednich działań umożliwiających wiązanie i twardnienie mieszanki betonowej. Pielęgnacja betonu w takim okresie ma na celu zminimalizowanie niepożądanych skutków oddziaływania zmian temperatury na beton. Co można wykonać:
1/ odpowiednio dobrać składniki betonu i składu mieszanki,
2/ zapewnić odpowiednią temperaturę przygotowania i transportu betonu (min. +5 ºC),
3/ zapewnić ochronę cieplną betonu w elementach ogrodzenia, np. za pomocą wełny, folii, włókniny, materiałów izolacyjnych,
4/ podgrzewać beton znajdujący się w bloczkach ogrodzenia,
5/ zastosować odpowiedniego rodzaju szalunki i zadbać o ich izolację – dotyczy budowy fundamentów ogrodzenia.
Opisane wyżej sposoby pielęgnacji betonu można stosować samodzielnie lub – w zależności od potrzeb – łącznie. To właśnie od doboru właściwego sposobu pielęgnacji betonu zależy, czy beton uzyska w konstrukcji wymagane właściwości, a co za tym idzie, czy ogrodzenie będzie trwałe i solidne.
WIĘCEJ NA TEN TEMAT:
Dużo praktycznych informacji znajdziecie w artykule napisanym przez dr inż. Grzegorza Bajorka z Politechniki Rzeszowskiej: ARTYKUŁ
Ciężko dbać o beton, natomiast jak jest on wykonany poprawni, to zwykle nic mu się nie dzieje przy zmianach temperatur.
Bardzo rzeczowy artykuł na temat pielęgnacji betonu, dlatego zawsze warto prześledzić wcześniej pogodę aby uniknąć niespodzianek. Naprawdę praktyczna wiedza która przyda się nie tylko podczas budowy ogrodzeń ale i prac budowlanych gdzie wykorzystuje się beton.